Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


237 
SIGNIUM 2008
        Yudumluk


  Yayın Tarihi: 7.12.2010    

SIGNIUM 2008

Koyu, canlı rubi, eflatun, nar kırmızısına doğru renk kırılmaları ile güçlü görünüm, ön burunda gliserollerle birlikte canlı esterlerin bize hissettirdiği kırmızı orman meyveleri, ikinci burun kompleks ve kapalı, damakta diri, canlı, asiditesi yüksek, yakıcı, alkol ön planda, bibersi baharatsı bir bitiş ve bitmeyen tırmalayıcı alkol.

7000 şişe gibi sınırlı sayıda üretilmiş bu Doluca'nın signium 2008 rekoltesi şarabını, uzun yazışmalar sonucunda, iki kasa temin edebildim. 2006 ve 2007 mahsülleri beni oldukça etkilemişti, o nedenle bu yıl elimi biraz çabuk tuttum. Cab. sauvignon, shiraz, cab. franc, merlot üzümlerinin kullanıldığı 14.8 derece alkollü bu iddialı kupaj bu yıl nasıl mı?

Öncelikle, uzun meşe mantarı iki kademeli olması sebebi ile açarken sorun yaşattı ve yarısı şişe içerisinde kaldı. 11 ay olduğu iddia edilen Fransız meşe fiçı tretmanı tadımda pek hissedilmiyor. Kızılcık, çilek, böğürtlen meyve aromaları ile damakta daha dolgun ve gövdeli olmasını beklediğim 2008 signium şu an için sivri tanenlerin ve yüksek asiditenin bile zor dengelediği yüksek alkole sırtını dayamış, yakıcı bir şarap. Henüz içim için erken olduğunu düşündüğüm signiumun, yine aynı seride aldığım sarafinler gibi biraz eskimiş bariklerin kurbanı olduğunu zannediyorum. (Barique) 225 litrelik meşe fıçı tahminen 600 euro.

Her şeye rağmen güçlü yağlı ve baharatlı et yemekleri ile rahatlıkla deneyebileceğiniz bu şarap yakından izlenmeli, sürprizlere açık.

oc63Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    3802   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yudumluk

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com