Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


161 
GECİKMİŞ BİR YAZI
        Yudumluk


  Yayın Tarihi: 16.1.2011    

GECİKMİŞ BİR YAZI

Bursa GUSTO Kulübü'nün ikinci yılını kutladığımız, Almira Otel'deki eşli yemek organizasyonu, özel bir BORDEAUX şarabını dostlarımla paylaşmama vesile oldu. Bu şarabı sizlerle paylaşmadan önce o geceyi biraz anlatmak istiyorum.

Herkesin kendi şarabını getirdiği gecede oldukça etkileyici tadımlar yapıldı.

Şu anda ''Altın Menü'' ile gündemde olan Almira Otel'in aşçıları Gusto Kulübü için oldukça cömert davranmışlardı. Özellikle balkabağı püreli soslu antrikot görsel bir şölen idi. Yine toz altın kullanılarak renklendirilmiş 2. yıl kutlama pastası kulüp üyeleri ve eşleri tarafından coşku ile alkışlandı.

Hoşgeldiniz kısmındaki köpüklü şarap ve somon havyarı sunumu, kapanıştaki aperatif içkiler zenginliği ile (Kahlua, grappa, tekila, rom, absolut vs...) gece herkesin kendi şarapları ile başbaşa kaldığı ve esprilerin havada uçuştuğu tam bir kaynaşma gecesine dönüştü.

O gece tadılan şaraplardan Umut ile Aslı'nın İtalya'nın Toscana bölgesinden getirmiş olduğu Verrazzano şatosunun ''Magnum Chianti Classico Riserva 2007''sı tadımı heyecan verici hale getirdi. Magnum olması sebebiyle tüm katılımcıların tadabilme olanağı bulduğu bu şarap genç olmasına rağmen dengeli, damakta uzun, hafif sivri içimli klasik bir Toscana Chianti'siydi.

Bordeaux seyahatinde Kirwan Şatosu'ndan satın almış olduğum şarap gecenin en iddialı tadımlarından biri idi. Tadım notlarını vermeden önce biraz bilgi vermekte fayda var.

Sir John Collingwood'un kızı, İrlandalı Mark Kirwan ile evlenince şato Kirwan adını alıyor. Ve Mark Kirwan bu malikanede vefat ediyor. Öldükten 40 yıl sonra yani 1855'te klasik Bordeaux sınıflandırmasında 3. sıralamada yer alan şato Botanik peysajı ile de ünlü. Ve Cantenac Bölgesi'nde yer alıyor. Kumlu toprak yapısı ile 10 yıldan 27 yıla kadar ömürlü şaraplar üretilen bu şatonun geleneksel kupajı %40 cab.s , %30 merlot, %20 cab.Fr, ve diğer Bordeaux kupajlarından farklı olarak yüksek oranda %10 petit verdot harmanı ile dikkat çekiyor. 12-18 ay meşe fıçı ve şişeleme ayrıca iki kategoride şarap yapmalarına olanak tanıyor.

2005 Kirwan, kompleks burnu, güçlü lacivert-siyah renkleri ile henüz kapalı, yoğun bir şarabın nasıl olacağını, içim için en az 3-4 yıl daha beklenmesi gereken yabanıl aromaları ile koyu kırmızı bir parfüm şişesine düşmüşcesine bizlere heyecan yaşattı. Sayısız güçlü yerli şarapların da tadıldığı masalarda yemekle şarap eşleşmesi doruklara ulaştı.

Geçen bir yıl boyunca kulübe ev sahipliği yapan Barba Yalım Restaurant sahipleri Figen - Ertuğrul Doğan çiftine verilen onur plaketi de gecenin en sıcak sürprizi idi.

Bu güzel gece ve organizasyon için tüm kulüp üyelerine ve başta Almira Otel şefleri olmak üzere gecenin gizli mimarı Otel teknik müdürü ve aynı zamanda kulüp üyesi Osman Yinanç'a çok teşekkür ederim.

Damağınız ve ruhunuz her daim zengin olsun!

OC63


Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    3217   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yudumluk

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com