Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


265 
Bursa'da hayatın her anında Yemek Kültürü
        Yemek Kültürü


  Yayın Tarihi: 29.1.2010    

Bursa'da hayatın her anında Yemek Kültürü


Bursa Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi, "Bursa'da Hayatın Her Anında Yemek Yemek Kültürü" sergisi ile Turgut Tuna'nın "Çini" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Koordinatörü Ahmet Erdönmez, Kent Müzesi'nin zemin ve 1. katlarındaki galerilerde izlenime sunulacak "Bursa'da Hayatın Her Anında Yemek Yemek Kültürü" sergisinde Bursa mutfak geleneğine ait 250 malzeme yer aldığını söyledi. Erdönmez, yaşanmış anılar rehberliğinde izlenime sunulacak olan ve 14. yüzyıldan başlayarak Bursa özelinde, Osmanlı coğrafyasında yemek ve yemek geleneklerini konu alan sergide ayrıca 16. yüzyıldan günümüze uzanan geniş bir yelpaze içinde kullanılan çeşitli mutfak eşyaları da sergileneceğini bildirdi.

"Yemek yemek bir kültürdür"

Erdönmez, insanın yiyecek ve yemekle ilişkisinin doğumdan ölüme hayatın her anında var olduğunu ifade ederek, "Önceleri yalnızca bir gereksinim olan 'yemek yemek' zamanla bir kültüre dönüşmüş. Yalın anlamıyla karın doyurma işlevini aşan, aşçılık sayesinde toplumsal anlam kazanan, birikimi ve sunumuyla toplumsal konum ve güç sergileme katına yücelen bir kültür. "Bursa'da Hayatın Her Anında Yemek Yemek Kültürü" sergisi işte bu yaşamsal değeri gözler önüne seriyor" diye konuştu.

Kent Müzesi'nin alt katında sergilenen 'Çini' sergisi ise usta seramik sanatçısı Turgut Tuna'nın eserlerinden oluşuyor. Selçuklu, Beylikler ve Osmanlı dönemi seramiklerini günümüz bakış açısı ile yeniden yorumlayan usta sanatçı, 'Çini' sergisinde son dönem çalışmalarını izlenime sunuyor.
Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.

..." /> ...">


[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    3225   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yemek Kültürü

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com