Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


227 
Yumurtaya iade-i itibar
        Yemek Kültürü


  Yayın Tarihi: 8.4.2010    

Yumurtaya iade-i itibar


Önce kolesterol canavarı ilan edilmişti. Sonra bu suçtan aklandı.
Kuş Gribinde bütün tavuklar imha edilince yumurtada bundan sebeplenmişti. Şimdi kahvaltının baş tacı ilan ediliyor...Hatta bununla da yetinilmeyip diyet ve form gibi hassas bir konuda ele alınıyor!!!

Durum şöyle:

Bilim adamları kahvaltıda yumurta yemenin iştah ve dolayısıyla kilo kontrolüne yardımcı olduğunu söyledi.


İtalyan La Stampa gazetesinde çıkan habere göre, ABD'deki Connecticut Üniversitesinde görev yapan bilim adamları, 21 erkek katılımcıyı rastgele iki gruba ayırarak, ilk gruptakilere çırpılmış 3 yumurta ve bir buçuk dilim beyaz ekmekten oluşan protein açısından zengin bir kahvaltı sundu.

"Nutrition Research"de yayımlanan araştırmada, ikinci gruba ise bagel ekmek (simit ekmek), yarım kaşık yağsız krem peynir ve 170 gram yağsız yoğurt içeren karbonhidratlar açısından zengin bir kahvaltı verildi.

Her iki kahvaltının içerdiği kalori miktarının eşit olduğunu belirten bilim adamları, öğle yemeğinde ise katılımcılardan açık büfenin keyfini çıkarmalarını istedi.

Araştırmanın ilk gününde, protein bakımından zengin olan yumurtalı kahvaltıyı tüketenlerin, diğerlerine göre öğle yemeğinde 112, ikinci gününde ise 400 kalori daha az aldıkları gözlemlendi.

Araştırma ekibinin başındaki Maria Luz Fernandez, araştırmanın sonuçlarının protein bakımından zengin bir kahvaltı yapmanın iştahı kontrol altında tuttuğunu ortaya koyduğunu söyledi.Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    3045   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yemek Kültürü

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com