Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


80 
ZEYTİNBAĞI'NIN ŞEKERHANIMI
        Yemek Kültürü


  Yayın Tarihi: 2.6.2010    

ZEYTİNBAĞI'NIN ŞEKERHANIMI

Zeytinbağı'nda iskeleye doğru inerken sağa dönüp ilerlediğinizde sıra sıra dükkanlar görürsünüz. Buralarda üreticiler kendi ürünlerini pazarlamaktadırlar.

Son dönemlerde tv'deki diziler sayesinde popüleritesi oldukça artan, sürekli Türkiye'nin dört bir yanından turlar düzenlenen beldenin turizm potansiyeli Mudanya'yı dahi gölgede bırakacak konuma gelmiştir.

Bu dükkanlar arasında bir tanesi diğerlerinden hemen ayrılarak dikkati çekmektedir. ''Şekerhanım Organik ve Doğal Ürünler''

Tezgahtaki rengarenk reçeller, salçalar, sabunlar, zeytin ve zeytinyağları o kadar albenili şekilde sunulmuş ki insanın ayakları derhal o tarafa yöneliyor ister istemez. Girişimci Dilek Hanım tüm güleryüzü ile hemen ürünlerini tanıtmaya başlıyor ve siz kendinizi tutamayarak alışveriş yapmadan ayrılamıyorsunuz.

Geçen sene Kazdağı'ndaki ''Zeytinbağı Oteli''ne gitmiştik turistik amaçlı. Oranın işletmecisi ve gurme aşcısı Erhan Bey ile tanışmıştık. Trilye'deki Şekerhanım'dan bahsetmişti. Zaten bu işe de otellerinde satmak amaçlı yaptıkları reçel ve sabunlarla başlamışlar ve günümüze kadar çoğalarak gelmişler.

2003 yılında Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın düzenlediği 'En İyi Girişimcilik' yarışmasında birincilik ödülü kazanmışlar.

Çok çeşitli reçel ve marmelatlardan hangisini alacağınızı şaşırıyorsunuz. Ben çıtır kabak reçelini aldım. Dilek Hanım kışın kaymakla, yazın dondurmayla çok iyi gittiğini söyledi.

Ev yapımı salçalara da özel bir ilgim olduğundan bir adet domates, bir adet biber, bir adet kahvaltılık salça ve acı-tatlı biber sosu aldım. Bu sosu da oğlu ile birlikte geliştirdiklerini ve özellikle et yemeklerine çok güzel eşlik ettiğini belirtti. Tabi hemen o akşam denendi ve netice son derece başarılı.

Kahvaltılık salça içeriğindeki acı pul biber sebebiyle et ve tavuk yemeklerine gayet yakışıyor. Hepsi de tarafımızdan çeşitli yiyeceklere uyumlanarak denenmiş, onaylanmıştır. Bir dahaki gidişimde diğer ürünlerle de kaynaşmayı planlıyorum.

Bu son derece başarılı girişimcilerimizi kutluyoruz, verdikleri emeklerin öncelikle Zeytinbağı turizmine katkısının önemli olduğunu düşünüyoruz.

Bu ve benzeri özgünlükteki işlerin çoğalmasını da canı gönülden diliyoruz.

www.sekerhanim.comFotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    4263   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yemek Kültürü

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com