Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


114 
''ROUGE''DA OSMANLI MUTFAĞINDAN ESİNTİLER
        Yemek Kültürü


  Yayın Tarihi: 25.6.2010    

''ROUGE''DA OSMANLI MUTFAĞINDAN ESİNTİLER

Gusto Şarap ve Yemek Şölenleri XVI. çerçevesinde İstanbul Rouge Restaurant'da konsept bir yemekte buluştuk.

Sevgili Mehmet Yalçın bu yıl başında iki ortağıyla beraber birikimlerini daha geniş kitlelerle paylaşmak amacıyla Rouge Restaurant'ı açtı. ''About wine'' üst başlığı ile özellikle Türkiye'de bulunması zor şarapları zengin bir menü eşliğinde sunmak istemişler. Kısa bir süre sonrada alt katlarında açacakları çok zengin bir şarap kavını da şarapseverlerin satışına sunmayı düşünüyorlar.

Bu yemeğin ana başlığı ''Osmanlı'dan miras kalan ''Nadir Lezzetler''
Yemeğin eşlikçisi bizimde epeydir merak ettiğimiz Antalya'da üretime geçmiş olan Likya Şarapçılık.

Likya Şarapçılık Antalya Elmalı'da 250 dönüm bağlarında 13 üzüm çeşidi ile yıllık 100 bin şişe üretim yapan genç bir üretici. Bu konsept yemekte onların şaraplarının tadımını yapacağız.

Yemeği hazırlayan şef Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nün de yemek danışmanlığını yapan Başaşçı Aydın Demir.

Girişte tanklardan yeni getirilmiş, piyasaya henüz sunulmamış 2009 savignon blanc tadıldı. Gelecekte ümit vadeden, daha içim olgunluğuna ulaşmamış bu şarap sempatik bir sürpriz olarak karşımıza çıktı.

Sonra LİKYA İSİNDA ROZE 2009 eşliğinde vişneli yalancı dolma sunuldu. Roze, kalecik karası üzümünden yapılmış, genç içimli, biraz da Blush rüzgarı içeren bir rose idi. Buharda üç saat pişmiş yaprak sarma çok başarılıydı.

Ardından LİKYA ARYCANDA CHARDONNAY 2008 eşliğinde ''Terbiyeli rezene kökü''... Muhteşem bir lezzet, adeta sanat eseri. Rezene kökü yerine şevketi bostan ile de yapılırmış. Kuzu eti ile çok yakışmış. Chardonnay ise oldukça kompleks ve zengin yapısıyla bu yemeğin altında ezilmedi.

Ana yemek çok özel... LİKYA PODALYA KALECİK KARASI - MALBEC 2008 eşliğinde ''Terkib-i Çeşidiyye''

Sevgili aşçıbaşımız masamıza gelip yapılışını anlattı. Bu yemek sadece padişahlara yapılırmış, vezirler bile yiyemezmiş. Miski Amber, kuru kayısı, gülsuyu, badem, bal, nar ekşisi, elma, erik, nişasta kuzunun kol kısmından elde edilen etle beraber yapılıyor. Şimdiye kadar yediğimiz hiçbir lezzete benzemeyen çok değişik bir tat.

Sıradaki yemek ise LİKYA KIZILBEL CABERNET SAUVİGNON - BOĞAZKERE 2008 eşliğinde ''Yufkalı pilav-Osmanlı çileği kompostosu" idi. Bu da çok hoş iki lezzetin buluşması olarak geleneksel Türk mutfağı açısından anılarımıza katıldı. Çocukluktan hatırladığımız küçük, beyaz, son derece aromatik ve artık çok zor bulunan Osmanlı çileği, bu kompostoda yeniden hayat bulmuş, müthiş bir sürprizdi. Son cümle iddialı kupaj için; Türkiye'de ilk kez denendiğini düşündüğümüz bu karışım, güçlü tanenleri, gövdeli yapısı ve inanılmaz burnu ile son yemeği ezdi geçti. Keşke birazda meşe fıçı dinlencesi geçirseydi.

Kapanışta Nadir Güllü'den portakallı kaymaklı Saray Baklavası sunuldu. Bu da bu gece için özel istek üzerine üretilmiş bir tatlı. Sakın aramayın, bulamazsınız denildi.

Son derece özenilerek düzenlendiğini düşündüğümüz bu Likya şarapları ve Osmanlı Mutfağı buluşmasından ziyadesiyle memnun ve mutlu ayrıldık.

Başta Mehmet Yalçın Bey ve Rouge personeline, genç girişimci ve butik üretici Özkan Şarapçılık Ailesine böyle bir organizasyonu düzenledikleri için teşekkür ediyoruz.

www.likyawine.com
Rouge : Taksim THY'nin karşısında Lamartin Sokak'ta.
Tel: 212.237-0190


Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    3408   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yemek Kültürü

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com