Mudanya Mudanya - Yaşam ve Kent Kültürü


96 
GURME YOLCULUĞU
        Yudumluk


  Yayın Tarihi: 31.8.2010    

GURME YOLCULUĞU

Değerli dostlar, bu köşemde sizlerle, gurme yolculuğunun en önemli parametrelerinden biri olan içki ve içki kültürü üzerine konuşarak, zaman zaman küçük bilgi kırıntıları ile, içkiler dünyasının karmaşık görünen yönlerini hep birlikte analiz etmeye çalışacağız.

İçki kültürü, içerik olarak bana hep şarabı anımsatmıştır. Oluşumunda sonsuz değişkenler barındıran bu sihirli iksir, canlı bir organizma gibi, doğar, büyür, yaşlanır ve ölür. Üzüm ve şarap, bu muhteşem ikili, doğduğu toprağın ve iklimin bütün özelliklerini içerisinde barındırır, felsefesi vardır ve asla yalan söylemez.

Şarap, dünyada en çok üretilen ve tüketilen içkilerin başında gelir ve yemekle olan uyumu çok önemlidir. Aslında tüm aperitif içkilerin doğru zamanda doğru eşlikçisi ile sipariş edilmesi, içeriklerinin ve hangi ülkeye ait olduklarının bilinmesi, içki kültürü açısından oldukça önem taşımaktadır. Herkesin en çok dile getirdiği, kimi zaman kabusa bile dönüşebilen, restaurantta yemeğe uygun şarap seçimi konusuna daha ileride değineceğiz.

Önümüzdeki yazılarda büyük veya küçük ölçekli butik tarzda üretim yapan üreticileri tanıtıp, ürünlerinin tadımını yapacağız. Bazen de değişik damak tadları ile lezzet yolculuklarına çıkarak, içki-yemek arasındaki muhtemel uyumların peşi sıra gideceğiz. Zaman zaman da yöresel ve organik ürünleri araştırıp gurme yolculuğunda kendi bakış açımızı geliştirmeyi öğreneceğiz.

Sözcükler kolay gelebilir ancak araştırma, bilgiye ulaşma, deneme ve biraz cesaret, en önemlisi tutku, bizim klavuzumuz olacaktır.

Damağınız ve ruhunuz zengin olsun!

OC 63


Fotoğraflar


[Fotoğrafı büyültmek için üzerine tıklayın.[ Yazdırılabilir Sayfa ]   /    2914   


YORUMLAR

Bu yazı için henüz yorum yazılmamıştır.


MudanyaMudanya.com yazıları
Yudumluk

  .:: Yazılar


       

* Yazıların sorumluluğu yazarına aittir.
* Yasal Uyarı


© Mart 2009, MudanyaMudanya.com